PLASTYCZNE / FOTOGRAFICZNE

Ceramika – zajęcia dla dzieci i młodzieży

Po dniu pełnym pośpiechu i rutyny; dniu obfitującym w wydarzenia i te dobre i te gorsze przychodzisz na zajęcia z ceramiki. Siadasz przy stole i bierzesz do rąk glinę. Uruchamiasz wyobraźnię i stajesz się twórcą. Teraz wszystko jest takie jak chcesz i nawet twój kot ma niebieskie skrzydła.

Tym się właśnie zajmujemy!

Czyli lepimy, ugniatamy, wałkujemy, wycinamy, kleimy, układamy, przerabiamy, rzeźbimy, malujemy, brudzimy się i tworzymy!

Praca z gliną wszechstronnie rozwija dzieci – usprawnia rozwój manualny, rozwija wyobraźnię, uczy cierpliwości i skupienia, otwiera i wzmacnia wiarę w siebie.

Dzieci tworząc pracę kreują siebie, pozbywając się ograniczeń, stają się twórcze, odważne i samodzielne. Potrafią wyrażać jasno swoje myśli i opinie, nie boją się podejmowania nowych wyzwań, poznają własną wartość.

Dzieci uczą się różnych technik lepienia. Pracują z różną gliną i przy pacy wykorzystują różne narzędzia i materiały. Dobrze się bawiąc jednocześnie uczą się wielu ważnych i nowych rzeczy.

Jednak cały czas lepienie z gliny to przede wszystkim zabawa, relaks i przyjemność. Dzieci – zarówno dziewczynki, jak i chłopcy – chętnie pracują z gliną, a w trakcie tej zabawy uczą się czegoś nowego. Sam proces tworzenia jest nawet ważniejszy niż efekt końcowy, dlatego na zajęciach dbamy o indywidualne podejście do każdego dziecka, szanując jego wyobraźnię i tempo pracy.

Instruktor: Monika Maciejewska

Termin: czwartek
– Grupa I – godz. 17:30 – 18:30
– Grupa II – godz. 18:30 – 19:30

Miejsce: Centrum Kultury Raszyn, al. Krakowska 29A, sala 0.19

Opłata: 80 zł / m-c (1 godzina zajęć w tygodniu) *

 


Plastyka dla dzieci i młodzieży

Praca na warsztatach opiera się głównie na doskonaleniu klasycznych technik plastycznych jakimi są rysunek i malarstwo. Każdy uczestnik realizuje konkretne zadania pod względem tematu, kompozycji i techniki wykonania. Niektóre, bardziej zaawansowane prace zostały wykonane w ciągu kilku kolejnych zajęć. Uczniowie biorący udział w warsztatach są traktowani bardzo indywidualnie i często realizują wybrane przez siebie tematy i style.
W roku szkolnym 2017/2018 szczególnie koncentrowaliśmy się na doskonaleniu techniki akwareli. Jest to wodna technika malarska, która charakteryzuje się szczególnymi walorami plastycznymi położenia plamy barwnej. Trudność polega na tym aby odpowiednio wykorzystać światło zawarte w bieli papieru. Nie można bowiem dodać utraconego światła, co jest możliwe w innych technikach malarskich takich jak np. akryl czy tempera. Kolor w akwareli jest więc transparentny i odpowiednio rozcieńczony. Stosunkowo duża ilość wody stosowana w tej technice wymaga użycia specjalnego  papieru, który zachowuje elastyczność i równomierną chłonność.
Dwa podstawowe efekty, które uzyskujemy poprzez nałożenie rozcieńczonego pigmentu, to plama koloru położona na suche podłoże, powstaje wówczas ostry kontur plamy,
lub plama koloru położona na mokre podłoże, następuje wówczas „rozlanie” koloru i plama jest miękka, nie zarysowują się jej kontury. Akwarela wymaga również użycia, specjalnego, miękkiego pędzla, doskonale nadaje się do tego pędzel wykonany z sierści borsuka.

Oprócz akwareli pracowaliśmy również w innych technikach, takich jak: ołówek /różne miękkości/, kredka akwarelowa twarda,  kredka akwarelowa miękka /jedwabista/,  kredka ołówkowa,  długopis,  akryl,  tempera,  flamaster,  cienkopis,  marker permanentny,  pastel sucha,  kolaż,  wydzieranka, techniki mieszane.  Realizowaliśmy takie tematy jak na przykład:  pejzaż  ,  nokturn ,  ogród,  dżungla,  różne kolory zieleni i błękitu /obrazy w tonacji/,  kompozycja Horror Vacui  /łac. lęk przed pustą przestrzenią/ ,  kompozycja Amor Vacui  /łac. umiłowanie pustej , przestrzeni/ ,  Stół i jedzenie,  Owoce, warzywa, słodycze,  egzotyczne ptaki i zwierzęta,  antropomorfizm,  portret,  Kubizm – inspiracje,  Starożytny Egipt – inspiracje,  i inne.  Wykonaliśmy prace na konkursy plastyczne, organizowane przez Centrum Kultury w Raszynie, pod tytułem:
„Najpiękniejsza Kartka na Święta Bożego Narodzenia” oraz  „Moja Mama”.

Instruktor: Anna Sołtysiak – ukończyła historię sztuki na UKSW w Warszawie (2006). Jest absolwentką Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (2009). Uzyskała dyplom magisterski z wyróżnieniem rektorskim z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Marka Sapetty, tkaniny artystycznej w pracowni prof. Doroty Grynczel oraz fotografii w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Zajmuje się malarstwem, ilustracją, tkaniną, rysunkiem, fotografią oraz edukacją artystyczną dzieci, młodzieży i dorosłych (od 2009).

Terminy:
poniedziałek – dzieci w wieku 5-7 lat
– grupa I: godz. 16:00 – 17:30
– grupa II: godz. 17:45 – 19:15

 

 

wtorek, godz. 16:00 – 18:00 – dzieci w wieku 8-11 lat

 

 

piątek, godz. 16:00 – 18:00 – młodzież w wieku 12-14 lat

 

 

Miejsce: Centrum Kultury Raszyn, al. Krakowska 29A, sala 0.19

Opłata: *
60 zł / m-c (2 godziny zajęć w tygodniu dla dzieci 5-7 lat)
80 zł / m-c (2 godziny zajęć w tygodniu dla wszystkich pozostałych)

 


Malarstwo i rysunek dla dorosłych

Warsztaty prowadzone są od września 2016r. i przeznaczone są dla młodzieży (gimnazjum, liceum) oraz osób dorosłych. Celem zajęć jest rozbudzenie umiejętności rysunkowych i malarskich, rozwijanie własnych talentów. Warsztaty opierają się na studium martwej natury i pracy z modelem (studium rysunkowe i malarskie). Na bieżąco prowadzona jest korekta i ocena pracy. Odbywają się rozmowy o sztuce i aktualnych wydarzeniach artystycznych. Istnieje możliwość przygotowania do egzaminów na uczelnie plastyczne.
Pracownia wyposażona jest w sztalugi, deski do rysowania i materiały plastyczne oraz elementy do pracy nad martwą naturą. W miesiącach letnich przewidziane są wyjazdy plenerowe w najbliższe okolice i wspólna praca w malowaniu krajobrazu.

Instruktor: Włodzimierz Kowalski – absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP (dyplom 1977r.)

Termin: czwartek, godz. 18:00 – 21:00

Miejsce: Centrum Kultury Raszyn, al. Krakowska 29A, sala 0.18

Opłata: 140 zł / m-c (3 godziny zajęć w tygodniu) *

 


ABC fotografii – poziom zaawansowany

PROGRAM ZAJĘĆ:
– zagadnienia stricte techniczne – powtórzenie / wyjaśnienie kwestii technicznych;
– zdjęcia z lampą błyskową – jakie korzyści i jakie pułapki;
skanowanie zdjęć (odbitek i negatywów), przygotowywanie do druku, retusz;
kompozycja zdjęć – jak kadrować, jak korzystać ze złotych punktów – kiedy łamać zasady;
– robienie zdjęć na tematy – na zasadzie „korekty“, omówienie zdjęć nie tylko od strony technicznej i artystycznej, ale też od strony „ułożenia cyklu“;
obróbka cyfrowa – Lightroom / Photoshop + ew. inne programy;
plener – na konkretny temat;
gdzie prezentować zdjęcia – omówienie blogów fotograficznych / instagrama / flickra i innych narzędzi;
wycieczka do galerii / na wystawę – np. Leica Gallery, Instytut Fotografii, wystawa czasowa w Zachęcie / CSW.

 

Instruktor: Krzysztof Pacholak (1986). Fotograf dokumentalista, kurator, animator kultury. Koordynator projektów fotograficznych w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”. Opiekun artystyczny wystaw i photobooków, twórca programu „Migawki“ dla młodych artystów-fotografów, tutor w programach „Fotoprezentacje“, „Polis(h) Photo Lab“, „Polska.Doc“. Kurator i członek rady programowej TIFF Festival. Prowadzi autorskie zajęcia z fotografii. Ukończył socjologię w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy).

Termin: środa, godz.18:00 – 20:00 – grupa zaawansowana (kontynuacja zajęć z zeszłego semestru)

Miejsce: Centrum Kultury Raszyn, al. Krakowska 29A, sala 0.07

Opłata: 90 zł / m-c *

 


* Zapisy na zajęcia przyjmujemy poprzez portal Strefa Zajęć:

Załóż konto i korzystaj z wygodnych funkcji zapisu na zajęcia, monitorowania wpłat i dokonywania płatności.


Skreślenie z listy uczestników zajęć następuje,
gdy uczestnik nie uiści pierwszej opłaty za zajęcia w terminie 1 tygodnia od daty zapisania się na zajęcia.


Opłaty za zajęcia należy dokonać na numer konta bankowego:
05 8004 0002 2010 0020 3935 0002, Bank Spółdzielczy w Raszynie
zaś tytułem przelewu NALEŻY podać:
– imię i nazwisko uczestnika zajęć,
– nazwę zajęć, na które uczęszcza uczestnik,
– kwoty opłaty oddzielnie za każde zajęcia,
np. „Jan Kowalski, ceramika 45zł, pianino 30zł”

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options