Canaletto w Austerii
20 października Centrum Kultury Raszyn zaprasza do Austerii na prelekcję dr Grażyny Bastek „Canaletto w Austerii”.
Bernardo Belotto, zwany Canalettem, wiedzę wyniósł z pracowni wuja, którego był pomocnikiem. Obiektem jego zainteresowań były miasta, których widoki przedstawiał w wyjątkowy sposób. Ten włoski malarz pozostawił w Polsce bogaty dorobek. W latach 1767-1780 pracował dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Droga do Polski dla Canaletta nie była łatwa. Wyjechał z Włoch w… poszukiwaniu pracy. Trafił do Drezna, potem do Wiednia, a następnie do Monachium. W 1766 roku ruszył do Petersburga, ale nigdy tam nie dotarł. W Warszawie miał zatrzymać się na krótko, ale został na dłużej. Canaletto tak spodobał się królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, że otrzymał 13-letni kontrakt. Malarz został zaangażowany do pracy dekoratorskiej w odnawianym Zamku Ujazdowskim.
Canaletto pięknie odwzorował Warszawę w momencie jej rozkwitu. Obrazy włoskiego artysty zachwycają. Są dziełami sztuki, a zarazem źródłami historycznymi. Po II wojnie światowej jego dzieła posłużyły architektom do pracy nad odbudową Warszawy.
W raszyńskiej Austerii, dzięki uprzejmości Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, możemy podziwiać reprodukcje 23 wedut Canaletta. 20 października będziemy mogli dowiedzieć się więcej o życiu i twórczości włoskiego malarza. Centrum Kultury Raszyn zaprasza na wyjątkowy wieczór z historykiem sztuki, kustoszem malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie dr Grażyną Bastek, która wygłosi prelekcję pt. „Canaletto w Austerii”.
„Canaletto w Austerii”
prelekcja dr Grażyny Bastek
20 października, godz. 19.00
Austeria – filia Centrum Kultury Raszyn
Wstęp wolny!
Zapraszamy!
Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązujących reguł reżimu sanitarnego.
