« Wróć...

Chopin w Austerii

Data: 14 kwietnia 2024
Dzień: niedziela

Miejsce: Austeria - Filia Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 1, Raszyn

Godzina: 16:00

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na recital fortepianowy Pawła Popko w ramach cyklu Chopin w Austerii.

 

 

Pianista, kameralista. Doktorant na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Wcześniej ukończył wspomnianą uczelnię w specjalności kameralistyka fortepianowa pod kierunkiem prof. Krystyny Borucińskiej oraz Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej oraz prof. Jerzego Sulikowskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich takich artystów jak Dina Yoffe, Anna Malikova, Alexey Orlovestky, Kevin Kenner, Andrzej Jasiński.

 

 

Paweł Popko prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista. Występował w najważniejszych salach koncertowych w Polsce, między innymi w Operze i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia. Można go było także usłyszeć w Czechach, Holandii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Hiszpanii i we Włoszech. Pianista współpracował z takimi dyrygentami jak Kazimierz Dąbrowski, Jakub Chrenowicz, Krzysztof Sobczuk.

 

 

Paweł Popko jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach, m. in.: I nagrody na Międzynarodowym Forum Muzycznym w Mäntta w Finlandii, III nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Rubinsteina w Sankt Petersburgu. Sukcesy osiągnął również grając w zespołach kameralnych.

 

 

Od 2018 roku współtworzy z Marią Leszczyńską-Thieu (wiolonczela) i Piotrem Thieu-Quangiem (klarnet) Warsaw Trio. W 2023 roku zespół zadebiutował w Sali Lustrzanej Concertgebouw w Amsterdamie oraz Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach. Podczas II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie wraz z Piotrem Thieu-Quangiem otrzymali wyróżnienie i dwie nagrody specjalne - za najlepsze wykonanie utworu napisanego po 1945 roku oraz nagrodę w postaci rocznej opieki medialnej (POLMIC). Muzycy otrzymali także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego na XXI Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi, II nagrodę oraz nagrodę specjalną podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w Gdańsku, a także główną nagrodę na IX Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy w postaci nagrania promocyjnej płyty zespołu.

 

 

Artysta chętnie sięga także po repertuar wokalny towarzysząc śpiewakom - Ewie Leszczyńskiej (sopran) oraz Aleksandrowi Kaczukowi-Jagielnikowi (baryton). Pianista jest szczególnie zafascynowany muzyką współczesną. Prawykonywał utwory polskich kompozytorów młodego pokolenia, między innymi Żanety Rydzewskej, Leny Michajłów, Magdaleny Białeckiej i Wojciecha Chałupki. W 2020 roku Paweł Popko wraz Chopin University Modern Ensemble, nagrali debiutancką płytę z utworami kompozytorów muzyki nowej. Płyta ukazała się nakładem Chopin University Press i była nominowana do nagrody Fryderyk 2021.

 

 

P R O G R A M 

 

A. Mozart (1756-1791):

 

Fantazja d-moll KV397

 

Fryderyk Chopin (1810-1849):

 

Introdukcja i Rondo Es-dur op. 16

Nokturn f-moll op. 55 nr 1

Mazurek cis-moll op. 6 nr 2

Nokturn cis-moll op. 27 nr 1

Walc Des-dur op. 64 nr 1

Walc f-moll op. posth.

Walc F-dur op. 34 nr 3

 

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941):

 

Nokturn B-dur op. 16 nr 4

 

Fryderyk Chopin:

 

Polonez As-dur op. 53