« Wróć...

Data:  22 czerwca 2024

Dzień: sobota

Miejsce: Centrum Kultury Raszyn

Adres: al. Krakowska 29A

Godzina: 18.00

Czas trwania:  105 min.

Cena: wstęp wolny

„Poprzednie życie" to love story, która z lekkością i wdziękiem definiuje na nowo zasady ekranowego romansu, rozkochując w sobie widzów Sundance, Berlinale i fanów studia A24. To na wskroś współczesny film, który goi złamane serca, daje szansę miłości, godzi przeszłość z przyszłością, uczy rozstawać się bez gniewu i z nadzieją na nowy początek. Dokonuje przy tym niemożliwego: sprawia, że zakochacie się w każdym z trojga bohaterów.

 

 

In-Yun to koreańskie przekonanie, że ludzie zbliżają się do siebie, bo ich dusze poznały się w poprzednich wcieleniach. Nora (Greta Lee) i Hae Sung (Teo Yoo) dorastali razem w Korei Południowej. Rozdzieleni przez los jako dzieci, odnajdują się po latach dzięki mediom społecznościowym. W końcu miłosna i migrancka odyseja zaprowadzi oboje do Nowego Jorku. Nora jest już wtedy mężatką, a Hae Sung świeżo upieczonym singlem. „Co by było, gdyby?" – to pytanie nie przestaje kołatać w ich głowach. A także w głowie męża Nory (John Magaro), zaskoczonego nagłą wizytą Koreańczyka.

 

 

„Poprzednie życie" przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Historii rozpiętej między Nowym Jorkiem i Seulem, nowoczesną technologią i upragnionym dotykiem, wspomnieniami i teraźniejszością, towarzyszą echa buddyjskiej refleksji nad przeznaczeniem i duchowym wymiarem relacji.

 

 

To nawiązanie jest nieprzypadkowe: reżyserka „Poprzedniego życia" pochodzi z Korei Południowej. Swój magiczny debiut, kolejny przebój od studia A24, okrzyknięty przez amerykańską krytykę „najlepszym filmem roku", Celine Song osnuła wokół własnych wspomnień. W rezultacie powstała niezwykła historia o miłości, utraconych nadziejach i nowych szansach. I tej nieuchwytnej tęsknocie za poprzednim życiem, którą nosi w sobie każdy z nas.

 

 

NAGRODY I FESTIWALE

 

Oscary 2024

 

Nominacje w kategoriach:

- Najlepszy Film

- Najlepszy Scenariusz Oryginalny

 

Złote Globy 2024

 

Nominacje w kategoriach:

- najlepszy film dramatyczny

- najlepszy film nieanglojęzyczny

- najlepsza reżyseria

- najlepszy scenariusz

- najlepsza aktorka w filmie dramatycznym (Greta Lee)

 

 

BAFTA 2024

 

Nominacje w kategoriach:

- Najlepszy film nieanglojęzyczny

- Najlepszy scenariusz oryginalny

- Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Teo Yoo)

 

Gotham Awards 2023

 

Najlepszy Film

 

Film Independent Spirit Awards 2024

 

Nominacje:

- w kategorii Najlepszy Film

- w kategorii Najlepsza Reżyseria

- w kategorii Najlepszy Scenariusz

- 2 x za Najlepszą Rolę Główną (dla Grety Lee oraz Teo Yoo)

 

Berlinale 2023

 

Konkurs Główny

 

 

źródło: gutekfilm.pl