« Wróć...

Chopin w Austerii

Data: 5 marca 2023
Dzień: niedziela

Miejsce: Austeria - Filia Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 1, Raszyn

Godzina: 16:00

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na recital fortepianowy Elżbiety Karaś-Krasztel w ramach cyklu Chopin w Austerii.

 

Elżbieta Karaś-Krasztel, absolwentka lubelskiego liceum muzycznego w klasie prof. Mieczysława Dawidowicza, studia pianistyczne ukończyła w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Reginy Smendzianki.  Po uzyskaniu dyplomu kształciła się dalej u Wiktora Mierżanowa (profesora Konserwatorium Moskiewskiego) oraz Istvána Lantosa (profesora Akademii Muzycznej w Budapeszcie). Była wielokrotną stypendystką Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie.  Zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Muzyków w Gdańsku.  Ma na swoim koncie dyplomy i wyróżnienia uzyskane m.in. na konkursach w Atenach, Moskwie i Warszawie.  Koncertowała w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i Australii.  Współpracowała  jako solistka z Polską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Sinfonia Varsovia.  Dokonała licznych nagrań dla PR i TV, nagrała również płyty z muzyką W.A. Mozarta, F. Chopina oraz nieznanych kompozytorów polskich dla firm APERTO oraz DUX.

 

Artystka jest znakomitą interpretatorką utworów Mozarta. Odniosła wielki sukces wykonując na estradzie Filharmonii Berlińskiej Koncert fortepianowy Es‑dur, KV 482, tego kompozytora pod batutą Jerzego Maksymiuka. Po wykonaniu przez nią utworów Mozarta z orkiestrą Sinfonia Varsovia napisano w Niemczech:  "Wielkości Jego muzyki lepiej wyrazić się nie da...." Wiele uwagi poświęca artystka muzyce polskiej. Oprócz bogatego repertuaru chopinowskiego gra utwory I.J. Paderewskiego, J. Zarębskiego oraz A. Malawskiego.

 

Elżbieta Karaś-Krasztel współpracuje z kwartetem "Prima Vista" wykonując muzykę kameralną, w tym  koncerty J.S. Bacha, W.A. Mozarta i F. Chopina. Artystka jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W swojej klasie fortepianu kształci polskich i zagranicznych studentów. Za działalność artystyczną i pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana w tym Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz medalem Gloria Artis.

 

Program koncertu:

A. MOZART

Fantazja d - moll KV 397
Sonata C - dur „Facile” KV 545
Allegro
Andante
Rondo Allegretto

CHOPIN

Fantaise - Impromptu op. 66

Walc h - moll WN 19
Walc E - dur WN 18
Walc As - dur WN 28
Walc As - dur WN 47
Walc e - moll WN 29
Grande Valse Brillante a - moll op.34 nr2
Walc cis - moll op.64 nr 2
Grande Valse Brillante F- dur op.34 nr3
Polonez As - dur op.53