« Wróć...

Koncert Ars Nova

Data: 16 kwietnia 2023
Dzień: niedziela

Miejsce: Austeria - Filia Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 1, Raszyn

Godzina: 16:00

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na Koncert Ars Nova promujący II część płyty Pieśni Raszyńskie

 
Część drugą tańców i pieśni z Raszyna i Falent, które nie znalazły się w programie pierwszego nagrania z roku 2020, wykonano także na podstawie, melodii i tekstów zebranych w XIX w. przez Oskara Kolberga (Wrocław-Poznań 1961-1963).
Opracowanie muzyczne Krzysztof Owczynik (2022).
 
Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova
 
Katarzyna Bienias - sopran
Marta Zalewska-Pacan - skrzypce renesansowe
Piotr Zalewski - altowa viola da gamba
Joanna Nogal - fidel
Paweł Zalewski - basowa viola da gamba
Mirosław Feldgebel - harfa haczykowa
Michał Kilijan - puzon wąskomenzurowy, bęben
Krzysztof Owczynik - flety, krumhorn, kierownik artystyczny.
 
 
W nagraniu płyty Pieśni Raszyńskie II wzięli udział członkowie zespołów Seniorki, Barwy Jesieni i Rybianie działających w Centrum Kultury Raszyn:
Izabela Makarska, Grażyna Troniarz, Ewa Pawłowicz, Irena Zgiep, Elżbieta Walędzik, Justyna Klasztorna, Elżbieta Szeląg, Regina Bojanowska, Krystyna Strzeżek, Aleksandra Kucińska, Elżbieta Ginter, Lila Jedynak, Barbara Żmuda, Barbara Cichocka, Paweł Cichocki, Franciszek Kobiałka, Adam Strzeżek, Zbigniew Mickiewicz, Jadwiga Senator, jadwiga Kornet, Wanda Budrewicz, Hanna Guzewicz, Maria Antonowicz, Teresa Woźniak, Zdzisław Biały, Franciszek Błesznowski, Jakub Wiśniewski
 
Edyta Ciechomska - kierownik artystyczny, dyrygent
Piotr Piskorz - opracowanie muzyczne, przygotowanie zespołów
 

 

Zespół Instrumentów Dawnych Ars Nova działający przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym im. Stanisława Moniuszki istnieje od 1981 r., kierują nim Krzysztof Owczynik i Jacek Urbaniak. Ars Nova specjalizuje się w muzyce europejskiej XIII-XVI w. i należy do czołowych grup tego rodzaju w Polsce. Zespół występował w najsłynniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą. Do najważniejszych osiągnięć fonograficznych grupy należą premierowe nagrania wielu dzieł muzyki polskiego średniowiecza i renesansu. Zespół był pięciokrotnie nominowany do nagrody fonograficznej Fryderyk, którą otrzymał w 1996 r. za płytę "Melodie na psałterz polski Mikołaja Gomółki". Współpracował z wybitnymi polskimi śpiewakami i aktorami: Andrzejem Hiolskim, Jerzym Artyszem, Jadwigą Rappe, Wojciechem Siemionem, Zofią Rysiówną, Gustawem Holoubkiem, Jerzym Zelnikiem, Teresą Budzisz-Krzyżanowską. W ciągu 38 lat działalności Ars Nova zagrała ok 800 koncertów w kraju i za granicą oraz nagrała ponad 30 płyt CD, m.in. "Muzykę Polskiego Renesansu", "Muzykę Polskiego Średniowiecza", "Dzieła wszystkie Mikołaja z Radomia", "Cypriana Bazylika", "Pieśni sefardyjskie", "Pieśni kurpiowskie". Brała też udział w spektaklach Opery Narodowej ("Ludus Danielis", "Jadwiga Królowa Polska") i Warszawskiej Opery Kameralnej ("Cantigas de Santa Maria"). Wykonuje także utwory współczesne i inspirowane muzyką ludową. Zespół otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".