« Wróć...

Koncert artystów Teatru Żydowskiego

Data: 13 kwietnia 2023
Dzień: czwartek

Miejsce: Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 29A

Godzina: 19:00

Cena: 20, 30 zł

bilety w sprzedaży na portalu biletyna.pl lub w Recepcji CKR od 21 marca (wtorek) od godz.12.00

kup bilet

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert pt. "I BÓG ZAKRYŁ SWOJĄ TWARZ" w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego.

 

Piosenki i utwory poetyckie z czasów zagłady, powstające w gettach i obozach koncentracyjnych były chwilą wolności dla ich twórców, dla wykonawców i dla odbiorców tej twórczości i to niezależnie od tego, czy były dziełami wybitnych autorów czy tworzyła je ulica.
Miały niesamowitą siłę. Opisywały dramatyczną codzienność: głód, nędzę, choroby, śmierć. Upamiętniały szczególnie wstrząsające zdarzenia: męczeństwo dzieci ("Dzieweczka sukieneczka " M.Szklar, "Mach ci di ejgielech" D.Bajgelman, Y.Shpigl), barbarzyństwo hitlerowskich oprawców ( "Aj lu luli" M.Lejb, M.Gelbart), sytuacje, których umysł ludzki nie był w stanie objąć. Powstawały, aby dać szanse wykrzyczenia bólu, wypłakania się, ale bywały także próbą pokrzepienia i to nie poprzez dawanie nadziei - bo tej nie było, ale poprzez wykpienie zagrożeń ("Isrulik" L. Rozentahl, M. Wechsler "Jidish tango" Tsforat, H. Kon) wyśmianie niechybnej śmierci ("Katarynka") , bo duch i godność ludzka jest silniejsza niż tępy terror.


Usłyszą Państwo przepiękne, wyraziste utwory, upamiętniające przerażające losy Żydów ginących w osamotnieniu, starających się wierzyć ze wszystkich sił, że Bóg przyjdzie z pomocą i walczących o człowieczeństwo w nieludzkim świecie.


Teresa Wrońska – słowo wstępne, akompaniament
Monika Chrząstowska – śpiew i recytacja
Henryk Rajfer – śpiew i recytacja