« Wróć...

Koncert TOTUS TUUS

Data: 14 października

Dzień: sobota

Miejsce: Parafia św. Szczepana w Raszynie

Adres: Al. Krakowska 6

Godzina: 19:00

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn oraz Parafia pw. św. Szczepana w Raszynie zapraszają na koncert "TOTUS TUUS" w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II

 

„Totus Tuus” to cykl październikowych koncertów Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II poświęcony postaciomJana Pawła II oraz Matki Bożej. W pierwszej części wydarzenia odbiorcy usłyszą utwory współczesnych kompozytorów. W programie znalazły się kompozycje, m.in.: Juliusza Łuciuka, Paula Mealora, Marka Raczyńskiego, Michała Malca, do słów autorstwa Jana Pawła II. Drugą część koncertu stanowić będą antyfony i hymny maryjne pochodzące z różnych epok – od renesansu, przez muzykę romantyczną, po współczesną.

Występ Chór zakończy wykonaniem dzieła łączącego postacie Matki Bożej i polskiego papieża – Totus Tuus, które Henryk Mikołaj Górecki napisał 1987 r. z okazji trzeciej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

 

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II powstał w 2005 roku. Zespół pragnie poprzez muzykę inspirować swoich słuchaczy do poszukiwania „nowych epifanii piękna”, o których Jan Paweł II pisał w Liście do artystów.

Chór specjalizuje się w wykonawstwie współczesnej muzyki sakralnej – trzon repertuarowy zespołu stanowią chóralne dzieła twórców młodego pokolenia. Zespół dokonał m.in. prawykonań utworów nagrodzonych w Konkursie Kompozytorskim JP2.

Chór wspiera swoim uczestnictwem liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Rokrocznie uczestniczy w Festiwalu Nowe Epifanie – w 2019 roku chór był inicjatorem koncertu Gloria Patri w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem 11 chórów warszawskich. Zespół współpracował ze znakomitymi solistami takimi jak: Andrea Bocelli, Agata Zubel, Urszula Kryger, Robert Gierlach, Tadeusz Szlenkier. Chór dotychczas nagrał dwie płyty: kolędową i kołysankową a także „Oratorium – Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi” Pawła Bębenka. Brał też udział wraz z Mateuszem Pospieszalskim w nagraniu piosenki „Rozbitkowie”.

 

 

Chór jest laureatem licznych konkursów i festiwali, a do ostatnich jego sukcesów należą: Grand Prix, I nagroda i nagroda specjalna na IV Festiwalu Music Everywhere w Gdańsku, Srebrny dyplom i nagroda specjalna z popularyzację współczesnej literatury chóralnej na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Wrocław Miastem Muzyki oraz I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Carmen Fidei w Goniądzu.

Pierwszą dyrygentką Chóru była Zofia Borkowska. Od 2016 roku zespół działał pod kierunkiem Jana Krutula. Od listopada 2022 roku dyrygentem Chóru jest Jakub Siekierzyński.

 

żródło:www.centrumjp2.pl