« Wróć...

Data: 06 maja 2024
Dzień: poniedziałek

Miejsce: Austeria - Filia Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 1, Raszyn

Godzina: 19.00

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na wieczór poetycki "Wiersze Leśmiana"w wykonaniu Dominiki Ostałowskiejz muzyką Ygora Przebindowskiego.

 

 

Wiersze stanowią przekrój przez całą twórczość poety. Jest to 15 wierszy, z których wiersz pierwszy "Zapomnienie" i ostatni "Ze wspomnień dzieciństwa" są wstępem i zakończeniem. Pozostałe wiersze zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsze z nich to wiersze utrzymane w baśniowo-fantastycznym charakterze szczególnie charakterystycznym dla Leśmiana ("Topielec", "Dusiołek" i "Znikomek" ). Druga część to wiersze o tematyce miłosnej w najróżniejszych tej miłości odsłonach ("Powieść o rozumnej dziewczynie ", "Nocą umówioną", "Strój", "Dwoje ludzieńków"). Ostatnią część stanowią wiersze o tematyce egzystencjalnej, traktujące o złożoności natury ludzkiej, znikomości istnienia, niemożności pogodzenia się ze śmiercią ("Rozmowa", "Ludzie", 'Niewidzialni", "Do siostry", "Pogrzeb"). 

 

 

Dobór poezji miał na celu ukazanie poezji Bolesława Leśmiana we wszystkich jej odcieniach i nastrojach - od wierszy przepełnionych bujną wyobraźnią bogatą w baśniowe istoty (najlepiej znaną z lektur szkolnych ) poprzez pełne witalnych sił wiersze miłosno-erotyczne aż po znacznie rzadziej  przewijającą się przez podręczniki szkolne poezję z pogranicza rozważań filozoficznych.

 


 

 

Dominika Ostałowska - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. W 1994 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Była związana z warszawskimi teatrami Ateneum (1994–2000) i Powszechnym (2000–2012), od 2012 roku występuje w Teatrze Studio. Za rolę Marianny w „Opowieściach lasku wiedeńskiego” Ödöna von Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej otrzymała nagrodę Feliksa Warszawskiego oraz Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, miesięcznika „Teatr” za sezon 1998/99. Zagrała m.in. w „Garderobianym” Krzysztofa Zaleskiego (1997), „Kobiecie z morza” Roberta Wilsona (2005), wielokrotnie występowała w spektaklach Anny Augustynowicz oraz Agnieszki Glińskiej. Za kreację Izabeli w „Miarce za miarkę” Augustynowicz (2007) została nagrodzona na międzynarodowym festiwalu KONTAKT i Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Zagrała w wielu filmach, m.in. w „Łagodnej” Mariusza Trelińskiego, „Historiach miłosnych” Jerzego Stuhra, „Wojaczku” Lecha Majewskiego ( nominacja w kategorii Najlepsza  główna rola kobieca) „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego ( nagroda Orzeł za najlepszą główną rolę kobiecą ) oraz „ Warszawa” Jarosława Gajewskiego ( Orzeł i Złote Lwy za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą ).

 

Wystąpiła również w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji oraz w licznych słuchowiskach radiowych, za które była kilkakrotnie nagradzana, między innymi nagrodą na Festiwalu Dwa Teatry za rolę Lei w spektaklu Teatru Telewizji pt. „Dybuk” w reżyserii Agnieszki Holland, za rolę tytułową w „Niektórych gatunkach dziewic„ Agnieszki Glińskiej i za „Norymbergę” w reżyserii Waldemara Krzystka.  Szerokiej publiczności znana jest z roli Marty Mostowiak z jednego z najpopularniejszych seriali w polskiej telewizji – „M jak miłość”.

 

 

 

Igor “Ygor” Przebindowski - muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie wibrafonu. Uczeń wybitnego wibrafonisty Bernarda Maselego. Autor muzyki teatralnej i filmowej. Współpracuje od wielu lat z teatrami, komponując i wykonując muzykę na żywo. Skomponował muzykę do ponad 40 spektakli teatralnych. Współpracował z wybitnymi reżyserami m.in. Agnieszką Glińską, Iwanem Wyrypajewem, Piotrem Cieplakiem, Grzegorzem Wiśniewskim, Anną Augustynowicz. Spektakle z jego muzyką były wystawiane w Warszawie w teatrze Dramatycznym, Studio, Na Woli, Och-Teatrze, Polonii, Montowni, Lalce, Capitolu, Imce, Żydowskim, Młynie, WARSawy, Kamienicy, Komedii, Rampie, oraz w teatrze Współczesnym w Szczecinie i w Krakowie w Teatrze Bagatela.

 

 

Tworzy również muzykę do filmów, dokumentów oraz seriali telewizyjnych, m.in. “Mąż czy nie mąż” - (2015 serial TVN), “Anioły Żegoty” - (2017 film TVP),“Przepis na sukces” - (2018 film TVP),”Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku (2019 film TVP), “Jerzy Kosiński - prawda przyjaciela” (2021 film TVN), “Na północ od piekła” (2021 TVP film). Komponował muzykę do Teatru Polskiego Radia m.in. “Uciekła mi przepióreczka” Teatr Radia PR II (2018) “Nadwrażliwi” Teatr Radia PR II ( 2020) Jest producentem i kompozytorem albumów studyjnych m.in. Jarosława Wasika “Nie dotykaj”(20010), Kamili Kraus“ Brajlem”(2009), Halinki Mlynkovej “Etnoteka”(2011). Od 2013 roku jest współtwórcą i gospodarzem cyklu audycji dla dzieci pt. ”Mała Akademii Piosenki”, które odbywają cyklicznie w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, z udziałem polskich gwiazd estrady m.in. Natalia Kukulska, Anna Jurksztowicz, Kuba Badach, Lora Szafran, Dorota Miśkiewicz, Krzysztof Antkowiak, Katarzyna Groniec i inni.

 

Ygor Przebindowski jest autorem 4 płyt: "Powidoki", "Powidoki Powstania Warszawskiego" , "Powidoki Północy", "Powidoki Portrety Miron Białoszewski" oraz autorem książki, opowiadania pt. "Aukcja"