Data: 07 lipca 2024
Dzień: niedziela
Miejsce: Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 29A
Godzina: 18.00
Cena: wstęp wolny
Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert NOWOTNIK STECZKOWSKI VITRANIUK & TEUTA PROJECT
To międzynarodowy zespół artystów, którzy łączą tradycję z nowoczesną wizją muzycznej wielowątkowości kulturowej i historycznej. W ich muzyce pojawiają się instrumenty związane z Bursztynowym Szlakiem, Skandynawią oraz dźwięki dalekiego i bliskiego wschodu - od Chin po Litwę i Ukrainę. Muzyczne adaptacje Piotra i Pawła opierają się na dźwiękowym kolażu współczesności, muzyki klasycznej i eksperymentalnej, tworząc tło dla motywów i form ludowych oraz folklorystycznych, z zachowaniem ich tożsamości i kulturowej unikatowości.
Koncerty Nowotnik, Steczkowski, Witranjuk & Teuta Project to unikalna inicjatywa kulturalna, która ma na celu promowanie dziedzictwa muzycznego różnych regionów oraz kultur. Poprzez organizację koncertu o zróżnicowanym repertuarze muzycznym, planujemy przekazać publiczności niezapomniane doświadczenie dźwiękowe oraz edukacyjne. W półtoragodzinnym programie koncertu znajdą się różnorodne kompozycje - od energicznych utworów tanecznych po mistyczne pieśni sakralne, przenoszące słuchaczy w krainę dźwięków inspirowanych Skandynawią, liryką mongolską, łemkowską, utworami z Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Mazur, Wielkopolski oraz Mazowsza; utworami zaporoskimi, odeskimi oraz niepublikowanymi dotąd oryginalnymi opracowaniami przygotowanymi przez Piotra Nowotnika i Pawła Steczkowskiego, w tym XVIII-wiecznymi pieśniami wędrownych lirników z całej Polski.
Yuliia Vitraniuk - wokal
Piotr Matusik - instr. klawiszowe
Grzegorz Daron - perkusja
Tomasz Pacanowski - gitara
Paweł Steczkowski - kontrabas, lira korbowa
Piotr Nowotnik - instr., dęte, lira korbowa
Piotr Nowotnik - od ponad dwóch dekad tworzy muzykę i dźwięk dla teatru, filmu, sztuk wizualnych oraz komponuje współczesną muzykę koncertową. Piotr studiował kompozycję na australijskiej uczelni Victorian College of the Arts w Melbourne, a jego prace dyplomowe na temat zastosowania liry korbowej w muzyce współczesnej są pierwszymi opracowaniami tego typu w Australii i jednymi z pierwszych na świecie.
Paweł Steczkowski - to basista i multiinstrumentalista znany z twórczości w wielu stylach i gatunkach muzycznych jako muzyk sesyjny, aranżer, kompozytor i działacz kulturalny. Dzięki długoletniemu doświadczeniu i niebywałej umiejętności scenicznej współpracy, jego talent jest spoiwem wielu projektów artystycznych, od muzyki dawnej po jazz, muzykę teatralną i eksperymentalną.
Julia Witraniuk - pochodząca z Kijowa ukraińska wokalistka, znana między innymi z finału programu telewizyjnego "The Voice of Ukraine". Studiowała sztukę tradycyjnego śpiewu i obecnie współpracuje z zespołem etnicznym "Zgarda", a także jest częścią projektu "Authentix", tworząc muzykę etnopopową, czerpiącą z tradycji i folkloru.
Tomasz Pacanowski - to znany muzyk sesyjny, gitarzysta. Tomasz gry uczył się od Jarka Śmietany, Piotra Lemańskiego oraz w Warszawskiej Szkole Jazzu pod okiem Brandona Furmana.
Piotr Matusik - to pianista i kompozytor. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Wojciecha Niedzieli. Współpracował z wieloma światowymi gwiazdami jazzu, udowadniając swoją niezwykłą wrażliwość muzyczną i fenomenalną technikę.
Grzegorz Daroń - jest perkusistą i jednym z najbardziej wszechstronnych kompozytorów na polskiej scenie muzycznej. W swojej prawie czterdziestoletniej karierze producenta, kompozytora i muzyka współtworzył dziesiątki filmowych, telewizyjnych, radiowych i teatralnych projektów oraz koncertów. Jest członkiem założycielem Polskiej Akademii Filmowej.