« Wróć...

Opis

Obecnie Austeria, znajdująca się przy Al. Krakowskiej 1, jest filią Centrum Kultury Raszyn. W budynku można zapoznać się z eksponatami związanymi z Bitwą pod Raszynem i czasami Księstwa Warszawskiego. Klimat Austerii jest wyjątkowy i budzi podziw odwiedzających. Wystrój stanowią kopie obrazów związanych z Bitwą pod Raszynem – autorstwa Januarego Suchodolskiego czy Wojciecha Kossaka. W budynku można podziwiać weduty Canaletta. Można również znaleźć elementy związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz okresem dwudziestolecia międzywojennego. Na uwagę zasługują karykatury Józefa Piłsudskiego autorstwa Zdzisława Czermańskiego czy kopia obrazu Jerzego Kossaka – „Cud nad Wisłą”.


Centrum Kultury Raszyn organizuje w Austerii liczne wydarzenia kulturalne, historyczne i społeczne m.in. cykl „Chopin w Austerii”, „Raszyński Salon Muzyczny”, „Wieczory czwartkowe. Zabawy przyjemne i pożyteczne”. W zabytkowym budynku odbywają się również spotkania lokalnej społeczności, wykłady, prezentacje. Zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Centrum Kultury Raszyn.
W Austerii znajduje się przepiękna Sala Balowa, stanowiącą filię Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie odbywają się śluby. 


Obiekt zachwyca i stanowi Wizytówkę Raszyna. Obok Austerii nie można przejść obojętnie – prezentuje się pięknie i stanowi wyjątkowe miejsce na mapie Gminy Raszyn.


Rys historyczny

Początki raszyńskiej Austerii sięgają lat 1784-1790. Obiekt został wybudowany przez właściciela dóbr falenckich, finansistę i bankiera warszawskiego Piotra Teppera Starszego według projektu znanego architekta doby stanisławowskiej - Szymona Bogumiła Zuga. Kompleks składał się z piętrowego budynku głównego, kramów kupieckich, poczty ze stajnią i wozownią.
W czasie bitwy pod Raszynem (19.04.1809r.) w Austerii kwaterował książę Józef Poniatowski. W XIX w. w budynku siedzibę miała poczta konna. W późniejszym czasie mieściły się tam biblioteka, urząd gminy, a także szkoła. Potem znajdowały się tu mieszkania i sklepy.

Należy podkreślić, że obiekt uznano za jeden z najwspanialszych klasycystycznych zespołów zabudowań w Polsce z przełomu XVIII i XIX wieku.

 

Zachęcamy do lektury artykułu poświęconego historii zespołu Austerii na stronie: zabytek.pl

 

Na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa można zobaczyć mapę zabytków, w skład których wchodzą: układ urbanistyczny historycznego centrum, XVIII/XIX oraz zespół austerii, k. XVIII.