« Wróć...

Qlturalne Kino CKR

Data: 25 lutego 2023

Dzień: sobota

Miejsce: Centrum Kultury Raszyn

Adres: al. Krakowska 29A

Godzina: 18.00

Czas trwania: 121 min.

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na film pt. DONBAS.

 

Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w najnowszym fabularnym filmie „Donbas” w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard 71. Cannes.

 

Noworosja – państwo-widmo, rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki – Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat - często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi. „Donbas” uhonorowanego Nagrodą Smok Smoków Krakowskiego Festiwalu Filmowego Siergieja Łoźnicy to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie postprawdy i fake newsów, o każdym z nas.

 

Siergiej Łoźnica, ukraiński filmowiec, urodził się w 1964 roku w Baranowiczach, ZSRR. Dorastał w Kijowie, a w 1987 ukończył Politechnikę Kijowską. W latach 1987-1991 pracował jako naukowiec w Kijowskim Instytucie Cybernetyki, specjalizując się w badaniach nad sztuczną inteligencją. Pracował również jako tłumacz języka japońskiego. W 1997 roku Łoźnica ukończył Wszechrosyjski Państwowy Instytut Kinematografii w Moskwie. Łoźnica tworzy filmy dokumentalne od 1996 roku. Obecnie tworzy filmy dokumentalne i fabularne.