« Wróć...

Recital fortepianowy 

Data: 21 stycznia 2024
Dzień: niedziela

Miejsce: Austeria - Filia Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 1, Raszyn

Godzina: 16:00

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka - Koncert na 4 ręce duetu fortepianowego Agnieszki Przemyk Bryły & Ryszarda Bryły.

 

W programie: Tańce węgierskie J. Brahmsa, Tańce norweskie E. Griega, Tańce słowiańskie A. Dvoraka oraz Tańce hiszpańskie M. Moszkowskiego.

 

Agnieszka Przemyk Bryła - Doktor habilitowany sztuki muzycznej, profesor nadzwyczajny w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który ukończyła z wyróżnieniem w 2004 roku w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj i w klasie kameralistyki prof. Krystyny Borucińskiej. Od 2020 roku prodziekan Wydziału Instrumentalnego UMFC.

 

Artystka jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, organizowanym przez Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (2000), laureatką Estrady Młodych XXXV Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2001), finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Siergieja Rachmaninowa w Morcone (Włochy, 2003), laureatką II nagrody na III Concorso Pianistico Internazionale Andrea Baldi w Bolonii (Włochy, 2013). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także zdobywczyni innych prestiżowych stypendiów.

 

Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez profesorów krajowych i zagranicznych, takich jak: Andrzej Jasiński, Marek Mizera, Jerzy Godziszewski, Oxana Yablonskaya, Jacques Rouvier, Sergio Perticaroli, Hiroko Nakamura, Karl-Heinz Kaemmerling, Arie Vardi, Dominique Merlet, Alexei Nasiedkin, Evgeni Moguilevsky, Vera Gornostajewa, Lee Kum-Sing, Nikolai Demidenko.

 

Artystka występowała w wielu miastach Polski (m.in. w salach siedmiu filharmonii), a także w renomowanych salach koncertowych w Austrii, Azerbejdżanie, Chinach, Czechach, Finlandii, Japonii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji i we Włoszech. Wśród dyrygentów, z którymi współpracowała, znajdują się m.in. Łukasz Borowicz, Rafał Janiak, Monika Wolińska, Sławek A. Wróblewski, Tadaaki Otaka i Jiří Petrdlík.

 

Ryszard Bryła - pianista, kameralista, ekspert w zakresie komputerowej edycji nut. Z zamiłowania także kompozytor, aranżer oraz multiinstrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego (1998), a wcześniej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fr. Chopina w Opolu w klasie mgr Celiny Hellerowej.

 

Swoje umiejętności doskonalił uczestnicząc w Międzynarodowych Kursach muzycznych w Głuchołazach, gdzie pracował z prof. Alicją Paletą – Bugaj, Tomaszem Tomaszewskim i Krzysztofem Węgrzynem, a także na Kursie Wykonawstwa Muzyki XX wieku w Bystrzycy Kłodzkiej, pracując z prof. Andrzejem Tatarskim. Występował w Polsce, Czechach, Niemczech, Francji i Stanach Zjednoczonych.

 

Ważniejsze osiągnięcia artystyczne:

 

 • III nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach uczniów klas fortepianu szkół muzycznych
  I stopnia – Częstochowa,1986
 • Stypendium I stopnia – laureat konkursu o stypendium Fundacji Sztuki Dziecka w dziedzinie fortepianu – Warszawa, 1989
 • III nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Rosyjskiej – Gdańsk, 1989
 • Stypendium II stopnia – laureat konkursu o stypendium Fundacji Sztuki Dziecka
  w dziedzinie fortepianu – Warszawa, 1990
 • Wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Muzyki Karola Szymanowskiego – Zakopane, 1990
 • Stypendium I stopnia – laureat konkursu o stypendium Fundacji Sztuki Dziecka w dziedzinie fortepianu – Warszawa 1991
 • Finalista Ogólnopolskiego Konkursu im. W. A. Mozarta – Gdańsk, 1991
 • Laureat konkursu o stypendium Towarzystwa im. Fr. Chopina – Warszawa 1991
 • Stypendium Prezydenta Miasta Opola, 1992
 • Laureat konkursu o stypendium Towarzystwa im. Fr. Chopina – Warszawa 1993
 • III nagroda na Konkursie Pianistycznym im. Ferenca Liszta – Wrocław, 1995
 • Dyplom uznania za akompaniament na Międzynarodowym Festiwalu Wiolonczelowym – Koszyce, 2000
 • Wyróżnienie za kompozycje własne, podczas III Festiwalu Kolęd
  i Pastorałek – Mińsk Mazowiecki 2004

 

Ryszard Bryła po ukończeniu studiów poświęcił się głównie działalności kompozytorskiej, edytorskiej i pedagogicznej. Jest autorem aranżacji orkiestrowych, kameralnych i chóralnych, muzyki filmowej, elektronicznej oraz opracowań dla uczniów, na użytek bieżącej pracy pedagogicznej. Od 2009 roku współpracuje z Wydaniem Narodowym, jako edytor zapisu nutowego oraz w zakresie innowacji narzędzi edytorskich, dla potrzeb komputerowego składu Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina.

 

 

P R O G R A M   R E C I T A L U 

 

Brahms - Tańce węgierskie

 

nr 1 g - moll   Allegro molto

nr 2 d - moll   Allegro non assai

nr 5 fis - moll   Allegro

 

Moszkowski - Tańce hiszpańskie op. 12

 

nr 1 C - dur   Allegro brioso

nr 2 g - moll   Moderato

nr 3 A - dur   Con moto

nr 4 B - dur   Allegro comodo

nr 5 D - dur   Bolero. Con spirito

 

Dvorak - Tańce słowiańskie op. 46

 

nr 8 g - moll  Presto

 

Grieg - Tańce norweskie op. 35

 

nr 1 d - moll   Allegro marcato

nr 2 A - dur   Allegretto tranquillo e grazioso

 

Grieg - Utwory liryczne op. 65

 

nr 6 - Wedding Day at Troldhaugen

 

Chaczaturian - Walc a-moll ze suity Maskarada

 

Rachmaninow - Polka włoska