« Wróć...

Teatr w CKR

Data: 21 lutego 2024
Dzień: środa

Miejsce:  Centrum Kultury Raszyn
Adres: Al. Krakowska 29A

Godzina: 19.00

Cena: 20, 30, 40 zł

bilety w sprzedaży od 6 lutego od godz. 12.00 przez serwis biletyna.pl lub w Recepcji CKR

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na monodram Tancerz mecenasa Kraykowskiego wg Witolda Gombrowicza w wykonaniu Dariusza Sosińskiego, aktora Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

 

 

Tancerz… to adaptacja jednego z pierwszych opowiadań Witolda Gombrowicza zamieszczonych w tomie Pamiętnik z okresu dojrzewania. Szkielet fabuły monodramu to szalone irracjonalne uczucie jakim bohater obdarza przypadkowo spotkanego człowieka – mecenasa Kraykowskiego.

 

Protagonista “Tancerza” jest chory na epilepsję, nie ma nic do stracenia. Pogrąża się w chorej miłości, z namaszczeniem przyjmuje upokorzenia, nagabuje, naśladuje obiekt swego uczucia. Właśnie takim zachowaniem rekompensuje sobie własną niemoc i pustkę.

 

Spektakl ten to idealna analiza doznań człowieka, który w drugim widzi więcej niż inni ludzie: swój ideał, swojego idola, a wręcz Boga. Miłość Tancerza do Mecenasa ma wyraźne podłoże miłości czystej i nieskażonej...I choć to pierwsze w życiu opowiadanie Gombrowicza to już dokładnie czujemy problem, jaki nurtował autora "Ferdydurke" przez całą jego dalszą twórczość literacką. 

 

 

Dariusz Sosiński z wykształcenia:  aktor teatralny  (ukończył PWST Wrocław Wydział Aktorski i Lalkarski), z pasji: muzyk, scenograf, reżyser, oraz adaptator wszelakiej literatury. Prowadzi prywatny Teatr „STUDIO SonDa” o charakterze impresaryjnym tworzącym małe formy wyrazu scenicznego. Właściciel Studia nagrań: dubbing, lektor, copywriting. Członek ZASP-u . Na stałe związany z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

 

 

Spektakl dla widzów dorosłych.

 

Nagrody za monodram „Tancerz mecenasa Kraykowskiego”

 

  • Główna Nagroda Artystyczna na II Festiwalu Monodramów „MONOwMANU” w Teatrze Małym w Łodzi, 2011.
  • II nagroda na VI Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W alejach” Częstochowa 2011.
  • II nagroda na XIII Festiwalu monodramów „BAMBERKA 2011” w Gorzowie Wlkp.
  • Wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie 2011.
  • Udział w 40 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, 2011.