« Wróć...

Chopin w Austerii

Data: 16 października 2022
Dzień: niedziela

Miejsce: Austeria - Filia Centrum Kultury Raszyn
Adres: al. Krakowska 1, Raszyn

Godzina: 16:00

Cena: wstęp wolny

Centrum Kultury Raszyn zaprasza na koncert w ramach cyklu „Chopin w Austerii”. Wystąpi Łukasz Kwiatkowski. 

 

Łukasz Kwiatkowski naukę gry na fortepianie rozpoczął pod kierunkiem mgr Barbary Ligęzy w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Edukację muzyczną kontynuował pod kierunkiem prof. Anny Wesołowskiej-Firlej w Liceum Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Łodzi, które ukończył z wyróżnieniem. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej i uzyskał tytuł magistra sztuki. W latach 2003/2004 jako stypendysta studiował w Royal Welsh College of Music and Drama w Cardiff, w klasie fortepianu dr Michaela Schreidera. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił także na międzynarodowych i krajowych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez takich oianistów, jak: Halina Czerny-Stefańska, Dominique Merlet, Alicja Paleta-Bugaj, Cyprien Katsaris, Jeffrey Swann, Konstantin Scherbakov, Irina Ossipova, Artur Pizarro, Christopher Elton, Klaus Hellwig.

 

W 2005 roku rozpoczął pracę jako asystent w klasie fortepianu prof. Anny Wesołowskiej-Firlej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora sztuki muzycznej, a w 2018 roku stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

 

Był laureatem wielu nagród i stypendiów. W okresie szkolnym był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki na lata 2003-2004. W październiku 2012 roku uzyskał Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców na lata 2012-2014. W 2014 r. został laureatem Nagrody Polskiej Akademii Nauk. W 2020 r. otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego zrealizował projekt artystyczny pt. „Romantycy znani i nieznani – F. Chopin i F.S. Miładowski”.

 

W 2014 roku ukazała się solowa płyta CD z utworami fortepianowymi pt. „Bach Busoni” (Wyd. DUX w Warszawie). Kolejny album solowy, zawierający utwory fortepianowe Leopolda Godowskiego, został wydany w 2018 r. (Wyd. DUX w Warszawie). Płyty zostały docenione przez krytyków polskich i zagranicznych wytwórni radiowych oraz magazynów muzycznych. W 2021 roku ukazał się 2 płytowy album solowy CD z utworami fortepianowymi Fryderyka Chopina i Floriana Stanisława Miładowskiego pt. Romantics known & unknown (Wyd. DUX w Warszawie).

Jest autorem dwóch monografii pt. „Muzyka Jana Sebastiana Bacha w twórczości fortepianowej Ferruccia Busoniego”, Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia, Lublin 2013 oraz monografii pt. „Leopold Godowski i jego wkład w rozwój pianistyki przełomu XIX i XX wieku”, Wyd. Polihymnia, Lublin 2018.

 

Uczestniczył w konkursach pianistycznych i kameralnych, zdobywając wiele nagród, m.in.: II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Szafarni, II nagrodę i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Koszycach na Słowacji, III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Francuskiej w Łodzi, II nagrodę dla kwintetu fortepianowego w XIV Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (2001), „Grindea Award” dla najbardziej obiecującego młodego muzyka w Londynie (2001), IV nagrodę na pianistycznym Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Londynie (2003), I nagrodę i nagrodę specjalną dla trio fortepianowego na Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2004), I nagrodę na konkursie Concerto Trials Finals w Cardiff (2004). W duecie „Duo Subito” wraz ze skrzypaczką Ludwiką Mają Tomaszewską-Klimek zdobył takie nagrody jak: V Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym we Włoszech w Val Tidone, w 2008 r. II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weronie, zaś w 2009 r., w Wiedniu na XVII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Fundacji Perrenoud otrzymali Nagrodę Specjalną. W duecie fortepianowym z pianistą Kamilem Klimkiem uzyskał Wyróżnienie na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2010).

 

Brał udział w wielu koncertach jako solista i kameralista, w Polsce i za granicą, m.in. w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie, w Żelazowej Woli, w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Antoninie w XII Chopinowskich Konfrontacjach, w Tarnowie w ramach „Tygodnia Talentów”, w Studiu S-1 w Warszawie, w Collegium Maius Uniwerstytetu Jagielońskiego w Krakowie, na V Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu, w Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskiego w Łodzi - recital solowy “W hołdzie Arturowi Rubinsteinowi”, w Wilii Atma w Zakopanem oraz liczne recitale w ramach „Wieczorów Muzycznych” w Akademii Muzycznej w Łodzi i w ramach cyklu „Muzyka na Politechnice” w Łodzi.

 

Koncertował w wielu krajach, m.in. w Filharmonii Narodowej w Sofii (Bułgaria), St. Martin-in-the-Fields w Londynie, St. David’s Hall w Cardiff, w ramach festiwalu Chopinowskiego w Nohant (Francja), a także w Weimarze, Stuttgarcie (Niemcy), Chicago, Columbus (USA), Meksyku, Bösendorfer Saal w Wiedniu, na Festiwalu Primavera we Włoszech, w Chile z solowymi recitalami fortepianowymi w Antofagasta, Chillan, Concepcion, Iquique, Santiago de Chile, La Serena, Punta Arenas, Vina del Mar (Palacio Rioja). W 2013 zagrał recital na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Semanas Musicales” w Frutillar w Chile. W 2021 brał udział w projekcie Polish Camerata swojemu miastu, w ramach którego wykonał Koncert fortepianowy C-dur KV 503 W.A. Mozarta z Orkiestrą Polish Camerata pod dyrekcją prof. dr hab. Marka Głowackiego.

 

Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Radia Łódź oraz telewizji w Chile. Prowadził mistrzowskie kursy pianistyczne dla studentów w Polsce i za granicą, m.in. w College of Fine Arts, Ohio, USA, 2007, Conservatorio de Musica w Santiago, Chile, 2011 i Escuela de Cultura y Difusion Artistica de Claudio Arrau w Chillan, Chile, 2017.

 

Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W ramach działalności pedagogicznej prowadzi klasę fortepianu dla studentów studiów I, II i III stopnia. Od września 2020 r. pełni funkcję kierownika Instytutu Fortepianu, Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Instrumentów Dawnych w Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

PROGRAM:

F. Chopin - Nokturn cis-moll op.27 nr 1
F. Chopin - Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
F. Chopin - Scherzo h-moll op. 20
F. Chopin - Scherzo b-moll op. 31
F. Chopin - Scherzo cis-moll op. 39
F. Chopin - Walc As-dur op. 34 nr 1
F. Chopin - Polonez As-dur op. 53